Jak zaplanować ogród warzywny? – Inspiracje i pomysły | ALDI (2024)

Chcesz mieć dostęp do świeżych, zdrowych warzyw na co dzień? Załóż mały ogródek warzywny na swojej działce! Jego uprawa może okazać się dla Ciebie źródłem prawdziwej przyjemności! Z naszego poradnika dowiesz się, jak założyć warzywnik krok po kroku.

Jak zaplanować ogród warzywny? Co trzeba ustalić?

Zanim zaczniesz pracę nad przydomowym ogródkiem warzywnym, zastanów się nad tym, co może w nim rosnąć. To, jakie gatunki roślin wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od warunków terenowych i atmosferycznych na Twojej działce. W projekcie warzywnika uwzględnij więc:

Miejsce pod ogród warzywny

Aby założyć ogród warzywny, musisz najpierw wybrać odpowiednie miejsce. Do kluczowych kryteriów należą w tym przypadku:

nasłonecznienie – promienie słońca powinny padać na warzywa przez 6 – 8 godzin dziennie,

bezpieczna odległość od ruchliwych ulic – unikaj bezpośredniego sąsiedztwa dróg, ponieważ rośliny liściaste mogą wchłaniać zanieczyszczenia ze spalin,

odległość od drzew i krzewów – rośliny tego typu zacieniają grządki, a ich rozgałęzione systemy korzeniowe zabierają warzywom wodę i składniki odżywcze,

ukształtowanie terenu – powierzchnia ogródka powinna być równa, ponieważ w ewentualnych zagłębieniach warzywa będą miały zbyt dużo wody, a na zboczach – zbyt mało,

dostęp do wody – warzywa wymagają częstego podlewania, więc im bliżej ogródka znajduje się źródło wody, tym proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy.

Jakość gleby

Podczas planowania ogrodu warzywnego musisz wziąć pod uwagę także rodzaj gleby na działce. Najlepsza okaże się w tym przypadku żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia. Warzywa potrzebują środowiska o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Zalecane pH mieści się więc w przedziale 6,0 – 7,0. Niższe wartości mogą utrudniać roślinom pobieranie składników pokarmowych.

Aby sprawdzić, czy ziemia nadaje się do uprawy warzyw, skorzystaj z pehametru albo oddaj próbkę gleby do badania w stacji chemiczno-rolniczej. Dzięki temu dowiesz się, czy możesz od razu siać rośliny, czy musisz najpierw zastosować odpowiedni nawóz. Aby podnieść pH kwaśnej gleby, sięgnij po mieszankę wapniowo-magnezową i rozprowadź ją po poletku, tak aby zmieszała się z wierzchnią warstwą ziemi. Proces ten powtarzaj co 4 lata.

Gatunki warzyw i ziół

Dobór warzyw i ziół do ogródka powinien zależeć przede wszystkim od warunków klimatycznych. Sprawdź więc, które gatunki będą dobrze czuły się na Twojej działce, a następnie skompletuj zapas nasion i sadzonek. Kieruj się też następującymi kryteriami:

Obfitość plonów – duże zbiory zapewnią Ci ziemniaki, buraki, cukinia, groszek czy fasola.

Długotrwały wzrost – stopniowo dojrzewają np. pomidory, ogórki i papryki.

Różnorodność – przydadzą Ci się warzywa, które możesz zbierać wiosną (np. nowalijki), latem (np. fasola szparagowa) i jesienią (np. marchew).

Kiedy założyć ogród warzywny?

Większość warzyw wymaga siewu lub sadzenia w okresie od marca do maja. Postaraj się więc wykonać wszystkie prace przygotowawcze przed tym terminem. Już pod koniec zimy możesz sprawdzić i uregulować pH gleby, a także wyrównać teren. Dzięki temu na początku marca Twój ogródek warzywny przy domu będzie gotowy na siew i sadzenie warzyw oraz ziół.

Jak założyć ogródek warzywny krok po kroku?

Jeśli masz ciekawy pomysł na ogród warzywny i wszystkie przygotowania są już za Tobą, możesz przejść do kolejnych etapów prac. Nie musisz obawiać się żadnych ciężkich robót. Z zakładaniem ogrodu warzywnego powinien poradzić sobie każdy. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

1. Przygotuj miejsce na ogród z warzywami

W pierwszej kolejności dokładnie oczyść docelowe stanowisko uprawy warzyw. Usuń kamienie, gałęzie i inne zanieczyszczenia (w tym pozostałości po roślinach, które rosły tam wcześniej). Następnie spulchnij glebę, aby warzywa mogły w przyszłości łatwiej pobierać z niej wodę i składniki odżywcze. Na małej działce wystarczy Ci w tym celu zwykły szpadel, a na większej możesz użyć glebogryzarki. W ostatnim kroku wyrównaj teren.

Na tym etapie możesz także sięgnąć po nawóz, aby dodatkowo użyźnić ziemię i dostarczyć roślinom więcej wartościowych składników. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku domowy kompost.

2. Wyznacz grządki w ogrodzie warzywnym

Plan ogródka warzywnego w dużej mierze sprowadza się do wydzielenia grządek. Możesz je podsypać ziemią nieco wyżej, aby woda nie zbierała się bezpośrednio przy roślinach. Do wyznaczenia grządek ogrodu warzywnego przyda Ci się zwykły sznurek, za pomocą którego wytyczysz miejsca pod uprawę. Wzdłuż nich powinny biegnąć ścieżki – pozwolą Ci one wygodnie poruszać się między warzywami.

3. Wysiej lub posadź warzywa

W ostatnim kroku musisz tylko wprowadzić plan ogrodu warzywnego w życie, czyli posiać lub posadzić wybrane gatunki roślin. To wyjątkowo łatwe i przyjemne zadanie. Zwróć tylko uwagę na ogrodniczy kalendarz:

marzec – cebula,

marzec/kwiecień – sałata, marchew, seler, pietruszka, bób, groch,

kwiecień/maj – brokuły, kalafiory, buraki, kapusta,

maj – ogórki, pomidory, dynia, cukinia, koper,

maj/czerwiec – fasola.

Czym ogrodzić ogródek warzywny? Jak oddzielić warzywnik od ogrodu?

Aby chronić swoje zagony, zastanów się nad tym, jak oddzielić ogródek warzywny od ogrodu. Najprostszym i bardzo skutecznym rozwiązaniem okaże się zwykła siatka, którą możesz otoczyć poletko. Najlepiej wybierz w tym celu materiał odp*rny na korozję.

Jeśli zależy Ci jednak na walorach estetycznych, postaw na drewniany płotek. Zauważ, że nie musi on być wysoki. 100 – 120 cm w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć warzywnik przed domowym pupilem lub dziećmi, które bawią się na ogrodzie.

Grządki w ogrodzie warzywnym – co obok czego sadzić i jak pielęgnować rośliny?

W swoim projekcie ogródka warzywnego musisz uwzględnić także zmianowanie roślin. Na czym polega ta koncepcja? Chodzi o to, by w kolejnych latach w tej samej grządce sadzić różne warzywa. Dzięki takiej rotacji rośliny staną się bardziej odp*rne na choroby i będą lepiej wykorzystywać zawarte w glebie składniki pokarmowe.

Zwróć też uwagę na zjawisko allelopatii, czyli pozytywnego lub negatywnego wpływu jednych roślin na drugie. Różne warzywa wydzielają różne substancje chemiczne, które mogą ułatwiać bądź utrudniać wzrost innym gatunkom.

W bezpośrednim sąsiedztwie nie uprawiaj więc:

● kapusty i fasoli/pomidorów/rzodkiewek/marchewek,

● fasoli i cebuli/czosnku,

● koperku i marchwi,

● pomidorów i grochu/ogórków/ziemniaków,

● pietruszki i sałaty.

Korzystne dla uprawy okaże się natomiast sąsiedztwo:

● buraka i cebuli/kalarepy,

● selera i pomidorów,

● ogórków i fasoli/grochu/rzodkiewki/kopru,

● ziemniaków i fasoli/kapusty/chrzanu/kukurydzy,

● sałaty i szpinaku/ogórków/marchewki/rzodkiewki.

Ogródek warzywny – inspiracje. Ciekawe pomysły na ogródek warzywny

Szukasz ciekawych pomysłów na nowoczesny ogród warzywny? A może borykasz się z problemem ograniczonej przestrzeni na działce? Do gustu mogą przypaść Ci następujące inspiracje:

piętrowy warzywnik – uprawa roślin w doniczkach umieszczonych jedna nad drugą,

warzywnik w drewnianych skrzyniach – gwarancja walorów estetycznych i skutecznej ochrony roślin,

uprawa warzyw w sąsiedztwie kwiatów – fuzja korzyści wizualnych i dodatkowej ochrony przed szkodnikami.

Jak zaplanować warzywnik? Podsumowanie

Dzięki lekturze tego poradnika wiesz już, jak urządzić ogródek warzywny na własnej działce. Zadbaj więc o właściwą pielęgnację roślin i korzystaj z ich dobrodziejstw, aby prowadzić zdrowy i ekologiczny tryb życia!

Jak zaplanować ogród warzywny? – Inspiracje i pomysły | ALDI (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Patricia Veum II

Last Updated:

Views: 6507

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Patricia Veum II

Birthday: 1994-12-16

Address: 2064 Little Summit, Goldieton, MS 97651-0862

Phone: +6873952696715

Job: Principal Officer

Hobby: Rafting, Cabaret, Candle making, Jigsaw puzzles, Inline skating, Magic, Graffiti

Introduction: My name is Patricia Veum II, I am a vast, combative, smiling, famous, inexpensive, zealous, sparkling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.