Żmija – opis, występowanie i zdjęcia. Gad żmija ciekawostki - Ekologia.pl (2024)

Oślizgłe, mściwe a do tego śmiertelnie jadowite – to pierwsze skojarzenia ze żmiją u osób które nawet nie widziały tego gada. A przecież żmija to ważny gatunek dla ekosystemu, wykorzystywany od lat w medycynie.

Żmija – opis, występowanie i zdjęcia. Gad żmija ciekawostki - Ekologia.pl (1)

Żmija zygzakowata, fot. shutterstock

Spis treści

  • Żmija – negatywny wizerunek
  • Biologia, czyli jak jest naprawdę ze żmiją
  • Występowanie żmii w środowisku
  • Żmija naszym sprzymierzeńcem
  • Uwaga żmija!
  • Zmiana wizerunku żmiji
  • Jad żmii w medycynie
  • Żmija ujarzmiona

Żmija – negatywny wizerunek

Mało jest zwierząt tak powszechnie nie lubianych jak węże, a żmijom od lat przypisuje się wszystkie najgorsze cechy. Negatywny stosunek mieszkańców zachodu do węży w dużej mierze ukształtowała biblia, gdzie wąż był jednym z wcieleń szatana. Ale nie tylko – ukąszenia niewielkich przecież zwierząt, które skutkowały długotrwałym cierpieniem były niezrozumiałe dla wielu ludzi. Skutki działania jadu przypisywano ingerencji złych duchów czy wręcz demonów. Do tego zwyczaje żmij w klimacie umiarkowanym – które hibernowały w podziemnych kryjówkach, by nagle pojawiać się wiosną, tworząc kłębowiska w czasie godów. Wszystko to było mroczne, tajemnicze i kojarzone rzecz jasna z nieczystymi mocami. Stąd już tylko krok do umieszczenia żmij w bajkach ludowych, rzecz jasna zawsze w negatywnym świetle.

Słynna stała się bajka o chłopie który znalazł zamarzniętą żmiję i chcąc ogrzać zwierzę schował je za pazuchą. Gdy tylko żmija odżyła, ukąsiła swojego wybawiciela, za co ten rozszarpał ją na kawałki. A zatem mamy żmiję jako symbol niewdzięczności czy wręcz podłości oraz jej zabicie jako zwycięstwo nad złem. Wkrótce żmija trafiła też do przysłów: „hodować żmiję na własnej piersi” czy też „trzymać żmiję – nieszczęścia oczekiwać” to te najbardziej znane. Mamy wreszcie żmiję która była narzędziem samobójstwa Kleopatry. Jak wszystkie węże, żmija ma rozdwojony język – a to budziło z kolei skojarzenia z dwulicowością i kłamstwem. Nic więc dziwnego że mówi się : „pochlebstwo to żmija w bukiecie”. Rzecz jasna żmija trafiła też do potocznego języka, Powiedzieć komuś: „ty żmijo” to przecież obelga.

Biologia, czyli jak jest naprawdę ze żmiją

Żmije należą do najbardziej wyspecjalizowanych węży jadowitych. Wszystkie żmije są jadowite, jednak znacznie mniej z nich jest groźnych dla człowieka. Wynika to z uwarunkowań biologicznych – jad służy przede wszystkim zdobywaniu pokarmu, który stanowią przeważnie niewielkie zwierzęta. Wyprodukowanie jadu wiąże się ze sporym wysiłkiem energetycznym, stąd wąż oszczędnie dysponuje swoją bronią, kąsając w ostateczności. Ponieważ jad służy ułatwieniu trawienia zdobyczy – stąd też jego działanie hemotoksyczne – znacznie uszkadzające tkanki i upośledzające metabolizm. Z tego powodu ukąszenia niektórych gatunków mogą być bardzo niebezpieczne. Warto jednak zapamiętać, że żmija nie poluje na człowieka a już na pewno celowo go nie ściga, jak zwykło uważać wielu ludzi.

Żmija – opis, występowanie i zdjęcia. Gad żmija ciekawostki - Ekologia.pl (2)

Wszystkie żmije są jadowite, jednak znacznie mniej z nich jest groźnych dla człowieka, fot. shutterstock

Występowanie żmii w środowisku

Pomijając ten nieco sensacyjny wątek żmije to ciekawa grupa zwierząt. Zamieszkują większość kontynentów (nowa systematyka umieszcza w tej grupie grzechotniki) i osiągają wymiary od kilkunastu cm do blisko 2 metrów (przy grubości ciała większej niż ludzkie ramię). Węży tych nie spotkamy w Australii oraz na Antarktydzie, jednak niekiedy występują w środowiskach pozornie skrajnie niekorzystnych. Część gatunków z klimatu umiarkowanego jest jajożyworodna a przed zimą hibernuje w kryjówkach o w miarę stabilnych warunkach temperaturowych.

Żmija naszym sprzymierzeńcem

Podobnie jak inne węże wysuwanie języka służy orientacji w otoczeniu, dla większości węży węch jest najdoskonalszym zmysłem. Pożywieniem większości gatunków są gryzonie, a ich obfitość w pobliżu domostw ściąga niekiedy węże w pobliże człowieka. Oczywiście w zależności od gatunku pokarm mogą stanowić owady, płazy, gady (zwłaszcza jaszczurki) a także małe ptaki i ssaki. Fakt polowania na gryzonie i znacznego ograniczania ich liczby czyni ze żmij sprzymierzeńca człowieka, a tym samym znacznie ogranicza straty gospodarcze (szczególnie w ciepłych rejonach świata).

Uwaga żmija!

Europę zamieszkuje kilka gatunków, w większości dysponujących stosunkowo słabym jadem. Sprawny system opieki medycznej i produkcja surowic przeciwjadowych sprawia, że w Europie sporadycznie dochodzi do śmiertelnych przypadków pokąsań. Największy zasięg występowania w Europie ma dobrze znana żmija zygzakowata (jedyny krajowy gatunek) mająca kilka podgatunków i odmian barwnych. Oczywiście wbrew obiegowym opiniom o tym że najgroźniejsze są czarne żmije, toksyczność jadu żmij nie wynika z ich kolorystyk.

Zmiana wizerunku żmiji

Złe cechy, powszechnie przypisywane żmijom przyczyniły się do ich masowych prześladowań. Tylko w jednym rejonie Niemiec w latach 1889-1904 zabito prawie 38 000 tych gadów. Nie dziwi zatem że dziś na wielu obszarach żmije nie występują lub są skrajnie rzadkie. Z tego też powodu w wielu państwach znajdują się na liście zwierząt chronionych, niekiedy realizowane są także programy ochrony czynnej.

Ekologia.pl poleca

Przyroda

Kanibalizm a korzyści biologiczne

Przyroda

Jak pszczoły robią miód?

Żmija – opis, występowanie i zdjęcia. Gad żmija ciekawostki - Ekologia.pl (5)

Żmija zygzakowata, fot. shutterstock

Jad żmii w medycynie

Żmija jest ważnym elementem ekosystemu i jako taka powinna zasługiwać na szacunek. Nie należy zapominać także o korzyściach płynących z produkcji leków opartych o wybrane toksyny z jadu niektórych gatunków. Szereg leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy też zmieniających krzepliwość krwi, a nawet wpływających na ciśnienie jest produkowane z pochodnych niektórych substancji zawartych w jadzie. Złożoność jadu i procesów metabolicznych na jakie wpływa sprawia, że uczeni co jakiś czas odkrywają nowe właściwości czynnych substancji zawartych w jadzie, a to wpływa na projektowanie nowych leków.

Żmija ujarzmiona

Zresztą powiązania węży z medycyną mają bardzo długą tradycję – już mityczny Asklepios wśród swoich atrybutów miał laskę oplecioną przez węża. Ślady tego znajdujemy do dziś w wielu aptekach, gdzie na witrynie występuje czara z oplecionym gadem. Na wschodzie wąż uchodził za symbol życia i mądrości. Wreszcie od żmii pochodzi żmij – rodzaj mitycznych smoków strzegących skarbów. Może więc pora zmienić swoje zdanie o tym wężu?

Ekologia.pl (MK)

Bibliografia

  1. owarzystwo Herpetologiczne NATRIX; "ŻMIJA ZYGZAKOWATA"; https://www.natrix.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/broszura_%C5%BCmija_internet.pdf;
  2. Laura R.V. Alencara, Tiago B. Quentala, Felipe G. Grazziotinb, Michael L. Alfaroc, Marcio Martinsa,Mericien Venzonc, Hussam Zaher; "Diversification in vipers: Phylogenetic relationships, time of divergenceand shifts in speciation rates"; Molecular Phylogenetics and Evolution 105 (2016) 50-62;
  3. Wolfgang Wüster, Lindsay Peppin, Catharine E.Pook, Daniel E.Walker; "A nesting of vipers: Phylogeny and historical biogeography of the Viperidae (Squamata: Serpentes)"; Elsevier Molecular Phylogenetics and Evolution Volume 49, Issue 2, November 2008, Pages 445-459;
  4. Zajkowska, Joanna & Garkowski, Adam. (2014); "Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą (Vipera berus)"; Vademecum wybranych chorób odzwierzęcych w środowisku leśnym., Edition: III, Publisher: Poznań : Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu, Editors: Maciej Skorupski, Anna Wierzbicka, pp.50-60;

4.6/5 - (21 votes)

Spodobał się artykuł? Udostępnij dalej!

Subscribe

73 komentarzy

Inline Feedbacks

View all comments

Gość

15 lat temu

Co do bezpieczeństwa ludzi – argument chybiony, wystarczy przejrzeć sstatystyki pokasanych w Europie (https://www.jadowite.org/index.php/artykuy-jad/129-ukszenia-przez-mij-zygzakowat-vipera-berus). Jezeli chodzi o podwórka domów na których widać żmije – wystarczy co je tam zwabia. Odpowiedź jest prosta pożywienie (w tym wypadku gryzonie mana które tak świetnie ponoc poluje rzeczony lis) oraz balagan (wszelkie szpargały po szopach, zarośniete ugorki, bałagan mowiąc ogólnie). Jakoś nikt nie widział żmii na polu golfowym…

Argument o tym ile lis zjada myszy byłby dobry…gdyby byl merytoryczny

I jeszcze argument o tępieniu. Wszystko pieknie ale praktyka znowu chce inaczej. Wystraczy spojrzec na liczebnosc gatunkow których regulacją zajmuje się człowiek.

-1

Odpowiedz

Ja dziś miałem na pięknie wystrzyzonym trawniczku. To nie my zabieramy zwierzetom tereny, ale przez to, że wykonczyli nam rolnictwo wszędzie są teraz krzaki. Jak przyrodę uwielbiam. Nie boję się zaskroncow, padalcow, ale populację żmij należy bardzo ograniczyć w naszym kraju, bo jest teraz bardzo dużo.

1

Odpowiedz

Dr.Uch

Odpowiedź do Gość

15 lat temu

[ Jezeli chodzi o podwórka domów na których widać żmije – wystarczy co je tam zwabia. Odpowiedź jest prosta pożywienie (w tym wypadku gryzonie mana które tak świetnie ponoc poluje rzeczony lis) oraz balagan (wszelkie szpargały po szopach, zarośniete ugorki, bałagan mowiąc ogólnie). Jakoś nikt nie widział żmii na polu golfowym…

Absolutnie nie prawda, na naszym podwórku wyłożonym kostką brukową wygrzewała się żmija a zapewniam Pana, że obejście mam zadbane i żadne śmieci czy odpadki się tam nie poniewierają. Gdyby nie ujadanie psa to nie wiem czy nie ukąsiłaby mojego wnuczka który się tam bawił. A co do statystyk to problem polega na tym, że mało które przypadki są zgłaszane … A niestety w ostatnich kilku latach na południu Polski ukąszeń było znacznie więcej niż kiedyś!

1

Odpowiedz

Mario

15 lat temu

Niestety to prawda parę dni temu byłem na spacerze z psem w polu i ugryzła go żmija. Miałem mnóstwo problemów aby znaleźć weterynarza / niedziela / i zdobyć surowicę a mieszkam na śląsku nie wiem co by było w okolicy małych miejscowości. Precz ze żmijami, tępić to draństwo.

1

Odpowiedz

gość

Odpowiedź do Mario

3 lat temu

…są dwie stacje chyba sanepidu, „na Śląsku”, m. in. w Raciborzu, które posiadają surowicę, podawaną przy ukąszeniach żmii. Mówi się, że po ukąszeniu, ma się jakieś 4 h życia, jeśli ktoś jest uczulony na jad, ma problemy z krążeniem itp. itd. Pierwsze 20 minut jest najważniejsze, a więc trzeba zawiadomić pogotowie, a powyżej ukąszenia zrobić „zacisk”, może być z paska, sznurowadła itp. itd. Ranę należy polewać wodą, może być mineralna i czekać na pogotowie……A najlepiej żmii nie drażnić. Na wędrówkę po łąkach lepiej ubrać wysokie obuwie, wysokie, grube skarpety i powinna to być dobra ochrona przed ewentualnym ukąszeniem, atakiem itp. itd. PS….pod Kamieńcem Ząbkowickim,25.07.2020 roku, widziałem żmiję koloru rdzawego, wygrzewała się na słońcu ok. godziny 19:15…..Chciałem palnąć fotę, a ta mi zwiała w trawę….. Na wszelki wypadek, też opuściłem jej okolice, żeby nie było ewentualnych problemów……..

1

Odpowiedz

sceptyk

Odpowiedź do Mario

10 lat temu

Każdy idiota uważa, że tylko on ma prawo żyć !

-1

Odpowiedz

Maciek

Odpowiedź do Mario

10 lat temu

Ciebie tępić, tępy tępolu. Najgroźniejszy dla wszystkiego co żyje jest człowiek. Niszczy absolutnie wszystko.

-1

Odpowiedz

15 lat temu

To jakaś paranoja, żmije w ostatnich latach tak się rozmnożyły, że strach wyjść do lasu lub na pole. Ostatnio coraz częściej widać je nawet na podwórkach domów. Najwyższy czas przestać je chronić i znacznie ograniczyć ich liczebność, przecież bezpieczeństwo ludzi jest znacznie istotniejsze. Naj bardziej śmieszne są uwagi o istotności żmij dla ograniczania gryzoni, jeden lis w ciągu dnia zje więcej myszy niż 20 żmij w ciągu roku !!!

1

Odpowiedz

mieszkaniec

Odpowiedź do Gość

5 lat temu

Tez mieszkam w Świętokrzyskim i potwierdzam, ze żmij jest coraz więcej . spotyka sie je na podworkach, a dzis to przed samym wejsciem, gdy dziecko wyszlo i na szczęście w porę zauważyło. Prawdopodobnie przyczyną tego są coraz częstsze zrzuty z samolotow na okoliczne lasy. Czemu służą to nikt nie wie. Może mają likwidować ludzi☺

1

Odpowiedz

Kobieta

Odpowiedź do Gość

5 lat temu

Dzisij weszlam do garazu i omal nie nadepnepam na czarna zmije,mirszkam w swietokrzyskim i obserwuje ze z roku na rok jest ch coraz wiecej nie boja sie nie uciekaja ja swja zakatrupilam i jak czytam co pisze ta zmija to mam wrazenie ze ja juz kiedys zmija ygryzla i to w mozg nie cierpie oszolomow

1

Odpowiedz

Plis

Odpowiedź do Gość

7 lat temu

Pimocy żmija to ssak czy nie

-1

Odpowiedz

agrawa

Odpowiedź do Gość

8 lat temu

jakoś ich nie widuję…..

-1

Odpowiedz

stefan

Odpowiedź do Gość

9 lat temu

na dolnym śląsku jest tej zarazy i z roku na rok coraz więcej

1

Odpowiedz

Iskra112

Odpowiedź do Gość

10 lat temu

To jak ich jest tyle, to gdzie one są? Ostatnio były upalne dni to na pewno jest ich więcej.
Mieszkam w okolicy gzdie pełno gęstych lasów.
Na razie spotkałąm kilka zaskrońców.

Odpowiedz

Janek

Odpowiedź do Gość

12 lat temu

Dokładnie. W ostatnich latach zastraszająco wzrosła populacja żmij i aż strach, wiosną czy latem, gdzieś się przejść a i na podwórku koło domu nic pewnego nie ma. W okolicy domu nie jedną już widziałem w ostatnich latach. Jedną nawet kot upolował (małą, około 25-30cm długości) i to 2 metry od głównego wejścia do domu!!! To już normalnie jakaś paranoja z tymi gadami na południu Polski!

Odpowiedz

« Poprzednie12

Zobacz najnowsze artykuły

Przyroda

Ugryzienie przez kleszcza: nie ignoruj tych niepokojących objawów!

Przyroda

Rybiki cukrowe: dlaczego są częstymi gośćmi w naszych domach?

Przyroda

Ta polska hybryda budzi respekt! Co wiemy o żubroniach

Przyroda

Nie uwierzysz, jakie jeszcze zdolności mają te niesamowite stworzenia

Przyroda

Co jedzą pszczoły?

Przyroda

Złote algi są poważnym zagrożeniem dla naszych rzek

Przyroda

Te szkodniki są prawdziwym koszmarem. Nie uwierzycie, co jest na pierwszym miejscu!

Przyroda

Najbardziej zaskakujące zaloty w królestwie zwierząt – numer 3 rozwali Cię na łopatki!

Przyroda

Jak usunąć kleszcza u psa? Sprawdźcie te proste triki

Przyroda

Cztery pory roku - lato wszędzie!

Przyroda

Najpiękniejsze motyle na świecie: te cuda natury musisz zobaczyć!

Przyroda

Żółw jaszczurowaty, czyli co za stwory można spotkać w krajowych stawach

Żmija – opis, występowanie i zdjęcia. Gad żmija ciekawostki - Ekologia.pl (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Merrill Bechtelar CPA

Last Updated:

Views: 6239

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Merrill Bechtelar CPA

Birthday: 1996-05-19

Address: Apt. 114 873 White Lodge, Libbyfurt, CA 93006

Phone: +5983010455207

Job: Legacy Representative

Hobby: Blacksmithing, Urban exploration, Sudoku, Slacklining, Creative writing, Community, Letterboxing

Introduction: My name is Merrill Bechtelar CPA, I am a clean, agreeable, glorious, magnificent, witty, enchanting, comfortable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.